Gasztronómia

Föld napja: az egyéni felelősségem

2025-04-22

A Föld napja alkalmából elgondolkoztam azon, hogy mit teszek és még mit tehetek a bolygóért. Gasztronómia, közlekedés, szelektív hulladékgyűjtés, háztartás, könyvtárba járás. Számos lehetőség adott, már csak az a kérdés, mi fér bele a hétköznapjainkba, vagy mit akarunk, hogy beleférjen.

Gasztronómia

Számos aspektusból megközelíthető, hogy a gasztronómia, hogy lehet fenntartható. Szabó Adrienn jut elsőként eszembe, aki a fenntartható táplálkozás egyik hazai nagykövete. Ő hívta fel a figyelmemet arra, hogy nincs szükségünk kontinenseken átrepülő alapanyagokra, hiszen a magyar zöldségek és gyümölcsök is tápanyag- és vitamindúsak, és nem utolsósorban ízletesek.

Tipp: Szerezd be Adrienn Magyar Superfood c. könyvét, amiből mindig megtudhatod, melyik zöldségnek, gyümölcsnek mikor van szezonja, illetve mivel lehet a chiamagot és egyéb külföldi alapanyagot lecserélni.

Hazai alapanyagok vásárlása, felkutatása mellett érdemes a szabad tartású tyúkok tojásait vásárolni – azaz ne 3-as számmal kezdődjön a tojáson a számozás. Erre az elmúlt időszakban egy szuper kampány is indult, amiről itt olvashattok. Nekünk szerencsére azt is sikerült elérni az elmúlt időszakban, hogy nemcsak tojást szerzünk háztól rendszeresen, de bármilyen állatot is frissen vágva vásárolunk, legyen szó csirkéről vagy akár bárányról. Évente kétszer  vágunk disznót, így saját kolbász, szalámi, sonka egész évben rendelkezésünkre áll, akárcsak egy csont a leveshez vagy oldalas, hurkakolbász egy finom ebédre.

Tipp: Egyre több helyen alakulnak ki olyan közösségek, ahol a vásárlók közvetlenül a termelőktől szerezhetik be a friss, hazai termékeket. Érdemes körülnézni a közösségi médiában, például a Facebookon, ahol helyi gazdák saját csoportokat hoznak létre, hogy közvetlenül kínálják portékáikat – így nemcsak megbízható forrásból vásárolhatunk, de a helyi termelőket is támogatjuk. Mi csak csirkecsoportnak hívjuk ezeket.

Érdemes felkeresni egy csomagolásmentes üzletet, Szegeden egy ilyen üzlet található, a Tebe Szeged bolt. A kiszolgálás elsőosztályú, akárcsak az árukészlet, amelyek hazaiak, és legfőképp a Dél-Alföldi Régióból származnak, de persze vannak kivételek. A tulajdonosok és az eladók is küldetésüknek tartják a Föld védelmét, és hogy minél több embernek segítsenek a szemléletváltásban: nincs szükségünk felhalmozni felesleges alapanyagokat, és a háztartási takarítószerek lehetnek egyszerűek, illatosak és hatékonyak egyben. A Tebe boltban kérés esetén körbevezetnek, hasznos tippekkel látnak el alapanyagok felhasználása terén, segítenek eligazodni a tisztítószerek között, és nagyon finom kávéval szolgálnak, amit akár frissen készített növényitejjel is kérhetünk.

Tipp: Menjetek el kíváncsiskodni egy csomagolásmentes boltba. Az árak megdöbbentően alacsonyak, és szuper menő vászonzsákokat lehet beszerezni, a kenyérzacskókon túl akár a spagettinek is. Illatos és környezettudatos tisztítószerek, élménnyel teli vásárlás, letisztult, természetközeli design, és számos kézműves termék megtalálható a kínálatban. A csomagolásmentes vásárlás egy életstílus, ami egyre divatosabb lesz, ahogy a városi ökotudatos életmód is.

Csomagolásmentes vásárlás nemcsak ezekben a boltokban lehetséges, de piacon, és zöldségesnél is érdemes odafigyelni, hogy egy-egy répa, gyökér ne külön zacskóba kerüljön. A Szent Ferenc utcai zöldségesnél (akik már a Sárkány utca elején is megtalálhatóak) lehetőség van mindent csomagolás nélkül egy ládába vásárolni, savanyúságot és kimérős magokat pedig saját tárolóba szednek. Ugyanez a helyzet a közelben lévő hentessel is, aki szívesen adja a magyar gazdaságból származó húsokat a saját dobozba.

Tipp: Ami a legnehezebb ilyenkor, az a tudatosság, és az előre gondolkodás: egy piacos vásárlásnál mindig legyen nálunk elég vászonzsák, vagy már sokadjára használt műanyag zacskó, valamint otthonról elindulva gondoljuk végig, hány műanyag doboz kell a savanyúságnak és a tejterméknek, húskészítménynek. De ha egyszer összeáll egy ilyen zacskó-doboz a zacskós tárolóban, akkor csak fel kell kapni, és lehet is indulni. Ezzel a mozdulattal időt is spórolunk, mert elhagyjuk azt a felesleges tevékenységet, hogy hazaérve mindent kibontunk a zacskóból, hogy átöntsük a tárolóba, vagy egy műanyagdobozba átpakolva betegyük a hűtőbe.

A gasztronómiában utolsó, de nem elhanyagolható cselekedet a saját termesztésű zöldségek a balkonon, magaságyásban, vagy akár a kertben. Kereshetünk közösségi kertet, ahol egy kis porciót lehet bérelni, és ott kísérletezni, valamint a szomszéd kertjéből inspirálódni vagy segítséget kérni. Mi évek óta kísérletezünk magaságyásban paradicsommal, cukkínivel, vannak sikeres és finom éveink, de akadnak savanykásabb és bogaras próbálkozásaink. Reméljük az idei édes és lédús lesz.

Tipp: ha ilyen ambícióitok vannak, akkor érdemes követni mindenféle platformon Kimmel Hajnalkát, a tudatosminimalista oldalt, akinél egy minimális előfizetésért cserébe számos hasznos tudást is kaphattok nemcsak a magaságyáshoz, de a minimalista életmódhoz is.

Amiben még fejlődni szeretnék

Vásárlás: még mindig bolti tejet vásárolunk a lányoknak, és azért akad a hűtőben bolti virsli és felvágott, néhanapján a parizert is megkívánjuk. Nem vészes ezeknek a termékeknek az aránya a hűtőnkben, de azért jó lenne ezeket a nullára redukálni. Ehhez most újra erőt kell vennem, és időt kell rá szánnom: felkutatni a legfinomabb tejet, amit hetente beszerzünk – most elég kényelmes, hogy egy hónapra vásárolunk tartós tejet. Házi készítésű felvágottakat, májkrémeket kikísérletezni, és finommá varázsolni. Szerencsére pékáruból is keveset vásárolunk, nagyritkán van a fagyasztóban bolti mirelit kifli, de ha időt szánok rá, akkor azt is tudok előkészíteni, lefagyasztani és frissen kisütni.

Öltözködés: ebben a témában bébilépésekben haladok – egyelőre csak a saját ruhatáram területén. A ruhavásárlási szokásaim az elmúlt években leredukálódtak arra, hogy tényleg csak akkor vásárolok, ha szükségem van egy új ruhára vagy már kitapostam a cipőmet, illetve örökérvényű darabokat vásárolok, és nem az aktuális divathóbortoknak bedőlve – mondjuk szerencsére azokkal az utóbbi időkben nem tudok azonosulni. Ebben nagy segítséget nyújt Mengyán Eszter, aki a fenntartható öltözködés hazai nagykövete. A színtanácsadáson, és önazonos öltözködési workshopon túl azt is neki köszönhetem, hogy megismertem a szegedi Büki Anettet, Planty and more, aki fenntartható anyagokból, környezetbarát módon kézzel készíti a ruhákat. Már beszereztem pár darabot tőle, rendeltem is újabbakat, valamint akinek varró ambíció vannak, érdemes felkeresni a webshopját, ahol Magyarországon elsőként értékesít fenntartható anyagokat. Továbbá minden rendelés alkalmával egy facsemete ültetését támogatod.

Háztartás: a Tebe boltban történő körbevezetés és Judittal való izgalmas beszélgetés, termékbemutató után még jobban megfogalmazódott bennem, hogy szeretném a háztartásunkból kivenni a komolyabb vegyszereket, mint a domestos, az ablaktisztító vagy a mérgező fóliákba csomagolt mosó- és mosogató szereket. Érdes, csípős szagú tányérokat és poharakat veszek ki állandóan a mosogatógépből, természetellenesnek érzem, viszont a vegyszermentes háztartásra úgy gondolok, hogy mindennek csak ecet meg háziszappan szaga lehet. De ez tévedés, mert ha magunknak állítjuk össze a környezetbarát tisztítószereket, a természet illatait is belecsempészhetjük, illetve már előre bekészített házi tisztítószereknek, mosószereknek is lehet pl. japán cseresznyevirág illatuk. (Ezt a részt én is most tanulom, majd mesélek róla később.)

Közlekedés: ebben is lenne még hova fejlődni, hiszen Szeged annyira kicsi, hogy kerékpárral könnyűszerrel és gyorsan oda lehet érni szinte bárhova, mégis többször választom az autót. Mert akkor még hazafele beugrok vásárolni, elintézem ezt is, azt is, felveszem a csomagot. És megint ott vagyok, hogy egy csomó felesleges dologgal érek haza, méghozzá autóval. Ördögi kör.

Hulladékgyűjtés

A végére hagytam egy listát, hogy mi hányféleképpen gyűjtjük itthon a szemetet. A lányok is nagyon ügyesek benne, és ők is mindig odafigyelnek a szelektív hulladékgyűjtésre. De persze a legjobb az lenne, ha nem is lenne hulladékunk a háztartásban. (Most az emiatt érzett klímaszorongásról már nem akarok beszélni.)

1. szelektív – sárga kuka papír, műanyag
2. zöld hulladék – falevél, fű, gaz
3. komposzt – konyhai zöldhulladék, amit minden tavasszal beleforgatunk a magaságyásba
4. ruha
– Vintedre – eladható szép állapotú ruhák, cipő
– adomány – szép állapotú, de egyszerűbb ruhák, cipők
– újrahasznosítható – lyukas, foltos anyagok
– lyukas zokni oviba – elviszik, és töltőanyagot készítenek belőle
5. fáradt étolaj – leszűrve kell?
6. elem, villanykörte, elektronikai hulladék
7. műanyag kupak
8. visszaváltós üvegek
9. kávé kapszula – Nespresso
10. kommunális – minden, ami a fenti kategóriákba nem sorolható
+1 befőttes gumit sosem dobok ki, összegyűjtöm, és viszem az oviba

Az egyéni felelősség kérdése mindig felmerül ennél témánál, hogy mit számít az, ha viszünk egy vászonzsákot magunkkal a répának, miközben az olajkitermelés, és a tömeggyártás tönkreteszi a bolygónkat. Én úgy gondolom, hogy igenis számít, hogy lokálisan mit tehetünk a bolygónkért, és a mindennapokban arra törekedni, hogy nemcsak embertársainkat tiszteljük, de a Földet is megbecsüljük. És ezt a szemléletet adom át a lányaimnak.

You Might Also Like